Ako nás vidia ostatní

 

 

 

Riešenie rómskeho problému

Mikuláš Sliacky, Pravda | 31. augusta 2009  8:01

 

Ako vyriešiť u nás problém Rómov?

To je predsa jasné. Predsa tak, že na slovenskom území nezostane ani jeden Róm.

Že je to nemožné? Naopak, možné to je, a nastane to zrejme už onedlho.

Ako?

Stačí, keď sa pri najbližšom sčítaní obyvateľov v roku 2011 nikto za Róma neprihlási. Sú už na to všetky predpoklady.

Prihláseniesa k národnosti má v EÚ aj na Slovensku deklaratórny charakter. Kto sa za čo prihlási, tým aj je. Už pri poslednom sčítaní bol výsledok veľmi povzbudzujúci. Počet Rómov na Slovensku prudko poklesol. Isteže, veď za Róma sa prihlásil len zlomok Rómov. Že prečo? Byť na Slovensku Rómom nebola už vtedy žiadna vyhra

. A v dnešných časoch? Keď už Rómovia pri spanilých jazdách roduverných náckov utekajú z osád do lesov? Je tu reálna šanca, že o dva roky sa už za Róma neprihlási zo strachu nikto. Staneme sa krajinou bez Rómov.

Bude to úspech európskeho významu. Nebude už treba platiť a v jednom kuse vymieňať vládnych splnomocnencov pre Rómov, nebude treba vrážať milióny štátnych aj európskych peňazí na sociálny a kultúrny rozvoj Rómov. Beztak dnes nik nevie, kam peniaze idú, keďže nik netuší, koľko Rómov naozaj je. A teda, či sa peniaze investujú účelne alebo sa rozkradnú, či sa situácia rómskej menšiny zlepšuje alebo, naopak, zhoršuje. Ba nik nedokáže ani zmysluplne povedať, či sa zlepšuje alebo zhoršuje situácia "nerómskej" väčšiny v styku s rómskou menšinou...

Od chvíle, keď už nebude mať Slovensko žiadnych Rómov, bude všetko inak. Rómska menšina bude vlastne dokonale integrovaná, po čom sa roky volalo.

 Nebude už rómska negramotnosť, nebude otrasná rómska chudoba a zaostalosť, nebude záškoláctvo rómskych detí ani zdravotná zanedbanosť rómskej populácie. V praxi sa napokon plne dokáže známa teória, že rómska kriminalita neexistuje. Minister vnútra bude môcť rozpustiť posilnené policajné strážnice pri neexistujúcich rómskych osadách či rómskych mestských getách. Policajti sa budú môcť plne sústrediť napríklad na kriminálne činy večne pripitého politika, ktorý za jediný deň dokáže ukradnúť viac ako celá cigánska osada za sto rokov.

Zdá sa vám to celé absurdné? Že sa takým spôsobom nič nevyrieši, že to bude len klamanie samých seba? No a? Sme vari dennodenne svedkami niečoho iného? Veď klamstvo je denný chlieb politických špičiek všetkých odtieňov, ktorým hojne zásobujú občanov tohto štátu.

 

Ako nás vidia ostatní

 

Rómovia chodia nakupovať na taxíkoch
Vyplácanie dávok: Krik, hádky a úžera

Vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok) býva v polovici mesiaca pred poštou vždy rušno. Vyplácajú sa podpory. Obecní policajti vravia, že krik, hádky a úžera sú tam železným pravidlom. Rómovia naopak tvrdia, že sú chudobní, a preto sa kvôli financiám ani nebijú, ani nehádajú. Napriek chudobe im nie je ľúto dať peniaze za taxík, aby si nakúpili v lacnejších hypermarketoch.

VEĽKÁ LOMNICA. Zhustená koncentrácia Rómov pred poštou v dedine nebola výnimkou ani pred Vianocami. Prišli si pre svoje sociálne dávky. Pri ich preberaní sa často nevedia ani len podpísať. "Dajú tam tri krížiky," vysvetlil obecný policajt Emil Švorc.

Prídavky na deti

Rodičia dostávajú okrem dávok aj prídavky na deti. Ak ich ratolesti chodia poctivo do školy, dostanú za ne peniaze na pošte. V prípade záškoláctva rodičia nedostanú hotovosť, ale nákupné poukážky v hodnote 21,25 eura na jedno dieťa. Mesačne príde na obecný úrad približne 40 takýchto rodičov. Za poukážky môžu nakupovať výlučne jedlo a hygienické potreby iba v dedinskej Jednote. Na alkohol a cigarety musia rýchlo zabudnúť.

Večný boj o peniaze

Ak deti vymeškajú viac ako 15 vyučovacích hodín, rodičov neminú pokuty. "Je to vždy boj. Už som ako oni, keď kričia, musím aj ja, lebo ináč si nepomôžem. Na hádky som si už zvykla," povedala s úsmevom na tvári Mária Babejová, pracovníčka Obecného úradu vo Veľkej Lomnici.

Okrem polície aj SBS-ka

Ako nám potvrdil obecný policajt, hádky Rómov sú bežné aj pred poštou. "Vykrikujú si, kto je komu čo dlžný," poznamenal policajt Švorc. Krik, zvady, bitky a tlačenie sa do vnútra pošty kontroluje okrem obecných policajtov aj pracovník bezpečnostnej služby. Ten pustí do vnútra ku každému okienku najviac dvoch ľudí. Zaujímalo nás, kto SBS-kára platí. "Slovenská pošta má uzatvorenú zmluvu o fyzickej ochrane svojich objektov s dodávateľskou firmou. Mzdu im vypláca táto firma," vysvetlila zástupkyňa hovorcu Slovenskej pošty Mária Hromadová.

Úžera

Medzi Rómami funguje naplno aj úžera. "Keď vytiahneme fotoaparát, v tú ranu sú úžerníci preč. Keďže ide o trestný čin, zasiahnuť proti nim môžeme. Problém je v tom, že ich nikto nezažaluje. Keď sa dostanú do úzkych, vedia, že ich budú ešte potrebovať," poťažkal si policajt Švorc.

Pred poštou vraj postávajú zväčša ženy - úžerníčky.

Rómovia: "Sme chudobní"

Rómovia neporiadok v čase vyplácania dávok popierajú. "Sme chudobní, a ešte sa budeme biť a hádať? Prečo?" opýtala sa jedna z osadníčok.

Prezradili nám však, že pri čakaní na dávky v dlhých radoch sa cítia trápne. Zaujímalo nás, čo urobia s podporou a ako dlho im zvykne vydržať. "Idú Vianoce. Deťom kúpim oblečenie a jedlo. Nič iné mi z toho nevyjde. Snažím sa, aby nám peniaze vystačili na celý mesiac," zverila sa nám osadníčka Jana, slobodná matka dvoch detí.

Vozia sa taxíkmi

Dozvedeli sme sa, že osadníci sa napriek chudobe vyvážajú do vzdialenejších hypermarketov taxíkmi. "Zistili, že obchodné domy sú lacnejšie ako potraviny vo Veľkej Lomnici. Taxíkom idú tam i späť. Vracajú sa s plným kufrom. Zaplatia 25 eur, pre nich je to však vedľajšie. Hlavná vec, že nakúpili lacno," uviedol Emil Švorc.

Chyba v legislatíve?

Policajt tvrdí, že vo Veľkej Lomnici sa Rómovia správajú pri vyplácaní dávok z roka na rok horšie. "Veľký problém vidím v legislatíve. Rómovia si zvykli, že všetko dostávajú zadarmo. Mali by si peniaze za niečo zaslúžiť," povedal Emil Švorc.

sobota 19. 12. 2009 0:10 | Marie Melníková