Chudoba a diskriminácia ich nútia migrovať
Počet Rómov v Európe sa odhaduje na desať miliónov ľudí, vďaka čomu predstavujú najväčšiu menšinu na Starom kontinente. Vo väčšine krajín patria medzi najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva a často sa stretávajú s diskrimináciou zo strany väčšinového obyvateľstva. Práve chudoba je jeden z dôvodov, prečo migrujú z východu Európy na západ. Podľa Berlínskeho inštitútu pre populáciu a rozvoj má rómske obyvateľstvo viac ako deväťpercentný podiel v Macedónsku, Bulharsku, Rumunsku a Slovensku. V Srbsku a Maďarsku je podiel o čosi menší. Menej ako päť percent je ich v Čiernej hore. V Českej republike, v Bosne a Hercegovine, Grécku a Španielsku má rómska menšina len trojpercentné zastúpenie. V ostatných krajinách Európy to nie je ani jedno percento.
Srbsko: "V škole ma vítali posmeškami"
08.04.2013LondýnMalý Nedjo Osman pocítil, že je iný už počas prvých dní v škole. Tú navštevoval v druhom najväčšom srbskom meste Nový Sad. "Každé ráno ma privítali s posmeškami... Piesňou, ktorá tvrdila, že som špinavý a mám vši. To bolo prvýkrát, čo som sa dozvedel, že som 'cigán'," cituje Deutsche Welle dnes už dospelého muža, ktorý si takto spomína na 60. roky minulého storočia. V súčasnosti pracuje ako sprostredkovateľ vzdelávacích projektov pre rómsku menšinu. Odhadovaný počet Rómov je v Srbsku a na Slovensku približne rovnaký. Tvoria približne pol milióna obyvateľov v každom štáte.
Česko: Ak významná časť okolia tvrdí, že si Róm, tak to musí byť pravda
Česká školská inšpekcia chcela sčítať rómskych žiakov na bývalých špeciálnych školách. Asociácia špeciálnych pedagógov u našich západných susedov tvrdí, že sa to nesmie a ani sa to nedá. Nie je vraj jasne definované, ako rómskeho žiaka spoznať, a naviac sa tieto citlivé údaje ani nemôžu spracovávať, uviedol predseda asociácie Jiří Pilař Českému rozhlasu. Podľa platných predpisov má o tom, kto je Róm rozhodovať riaditeľ. V Česku sa za rómskeho žiaka v súčasnosti považuje človek, ktorý sa tak vníma sám alebo ho za takého považuje významná časť jeho okolia. Počet Rómov sa v Česku odhaduje na 275-tisíc.
(Článok pokračuje pod fotografiou.)
Rumunsko a Bulharsko: Liaheň kriminality v Európe?
Keď sa Európska únia (EÚ) rozrástla v roku 2007 o nových členov, z obavy pred prílevom lacnej pracovnej sily viaceré západné krajiny uzavreli svoje pracovné trhy pred imigrantmi z Rumunska a Bulharska. Predstavy Nemcov o prisťahovalcoch sú v mnohých prípadoch plné predsudkov a falošných stereotypov, píše Deutsche Welle. Zmazanie negatívneho imidžu Rumunov ako zdroja kriminality v západnej Európe stojí rumunského prezidenta Traiana Basescu obrovské množstvo diplomatického úsilia, ktoré nemá jednoznačné výsledky. Na tomto území boli predkovia súčasných Rómov dlhé roky súčasťou Osmanskej ríše. Podľa Michala Schustera z Múzea rómskej kultúry v Českej republike bolo rómske otroctvo zrušené až v roku 1864. V súčasnosti sa menšina živí predovšetkým obchodovaním so šrotom z kovových výrobkov.
26.07.2013Sofia/BukurešťBulharskí Rómovia bývajú často vyhosťovaní z Francúzska.Tábor Rómov v Bulharsku navštívil kontroverzný britský europoslanec Nigel Farage. "Bol som vo veľkom rómskom tábore mimo Sofie, kde bolo 70-tisíc Rómov, ktorí tam žijú bez riadnej kanalizácie. Nemajú žiadnu prácu. Celá tá vec je šokujúca. Myslím, že žijú ako zvieratá," povedal líder Britskej nezávislej strany (UKIP) v rozhovore pre LBC. "Nikto sa o tom neodvažuje hovoriť, ale v Londýne sme sa dostali do vlny zločinnej rumunskej epidémie, ktorá sa bude len zhoršovať," dodal.
Počet Rómov v jednotlivých európskych krajinách
- Rumunsko 1.950.000
- Bulharsko 750.000
- Španielsko 700.000
- Maďarsko 600.000
- Slovensko 500.000
- Srbsko 500.000
- Francúzsko 310.000
- Česko 275.000
- Macedónsko 185.000
- Grécko 175.000
Slovensko: V zahraničí vidia najmä múry a nútené sterilizácie
19.08.2013BruselMnohé zahraničné médiá vytvárajú o Slovensku obraz ako o krajine, v ktorej vykonávajú rómskym ženám sterilizácie proti ich vôli. Podľa advokátky Vandy Durbákovej je téma sterilizácií rómskych žien vždy aktuálna, čo potvrdila v rozhovore pre Rómsku tlačovú agentúru. Múr, ktorý vyrástol v košickej mestskej časti Západ pobúril eurokomisárku pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrullu Vasiliovú. Podľa posledného prieskumu žije najviac Rómov v Banskobystrickom kraji, kde má žiť až štvrtina rómskej populácie na Slovensku. Priemerná vzdialenosť segregovanej komunity od obce je 900 metrov, najdlhšia vzdialenosť je sedem kilometrov. Verejnú kanalizáciu môže podľa atlasu rómskych komunít používať 32 percent obydlí a prístup k elektrickej energii má až 95 percent obydlí.
(Článok pokračuje pod fotografiou.)
Macedónsko: Nezamestnanosť Rómov má podľa odhadov 85 percent
Macedónski Rómovia majú zastúpenie v parlamente. Samka Ibraimovski zo Strany pre úplnú emancipáciu Rómov (PCER) chce, aby macedónska vláda zaviedla osobitný program pre podporu Rómov pri získavaní pracovných miest. Ibraimovski pre Southeast Europe Times povedal, že väčšina dospelých Rómov je nezamestnaných a sú odkázaní na sociálne dávky. Podľa miestnych mimovládnych organizácii od roku 2005 počet Rómov, ktorí dokončili strednú školu alebo dosiahli vyššie vzdelanie, vzrástol, ale miera nezamestnanosti zostala rovnaká. Oficiálne údaje neexistujú, ale ich počet sa odhaduje na 85 percent.