Hoci mladí ľudia pochádzajú z veľmi skromných pomerov a žijú doslova zo dňa na deň, nebolo ešte pred pár týždňami vôbec jasné, či sa im podarí vystrojiť obyčajnú stužkovú slávnosť. Svoj veľký sen si však splnili a spolu so svojimi rodičmi oslávili tento veľký okamih. Slávnosť bola naozaj vo veľkom štýle. Ako bojujú mladí Rómovia proti nepriaznivému osudu? A aké odbory by chceli študovať na vysokej škole?
Príbeh ako z veľkej knihy. Aj tak sa dajú opísať životy dvanástich študentov, ktorí napriek ťažkému osudu dosiahnu minimálne stredoškolské vzdelanie. Súkromné gymnázium v Kežmarku je už štvrtý rok ich druhým domovom. „Pôvodne ich síce začalo študovať dvadsať, dve dievčatá už majú dieťa, šiesti to hneď na začiatku vzdali, ale dvanásť z nich stále bojuje,“ hovorí šéf gymnázia Ivan Akimov (60). Od 16. storočia, keď na Spiš prišli Cigáni, je to prvá rómska maturitná trieda. Ide o unikát na Slovensku, nič podobné tu podľa pedagógov ešte nebolo.
Snahu gymnazistov si vážia o to viac, že mladí ľudia pochádzajú z chudobných pomerov. „Je to taký surrealizmus. Väčšinou veľmi biedne podmienky, v ktorých žijú, ich nesmierna snaha niečo dosiahnuť, tlak až opovrhnutie ich domáceho okolia, tým všetkým si museli počas uplynulých rokov prejsť,“pripomína s hrdosťou v hlase Akimov. O historickom okamihu hovorí aj zástupkyňa riaditeľa Helena Akimova. „Som Rómka a maturovala som v roku 1973. Na celom Slovensku vtedy nematurovalo ani desať Rómov. Toto je niečo unikátne,“vyznala sa dojatá učiteľka.
Sen o zelených stužkách
Ešte pred dvoma týždňami nebolo jasné, či nejaká stužková slávnosť vôbec bude. Študenti o nej len snívali a ten sen sa nakoniec stal skutočnosťou. „Nie všetci na to mali, a tak to ani nechceli. Žije sa tu zo dňa na deň. Skladať sa na stužkovú rok dopredu neprichádza do úvahy. Nakoniec sa všetci v triede zomkli, posunuli sme termín a stužkovú sme zorganizovali,“ hovorí s hrdosťou v hlase riaditeľ gymnázia Akimov. Mladí Rómovia si pripravili jedinečný program, zabezpečili si živú kapelu a počas večera to poriadne roztočili.
Nechcú žiť v osade
Motiváciou je pre mladých ľudí aj umelecký súbor Kesaj Tchave, ktorý mnohí študenti navštevujú. „Precestovali sme mnoho krajín, mladí Rómovia poznali iný život, ako je denná realita v osadách,“ hovorí riaditeľ a šéf umeleckého súboru v jednej osobe. Úspechy, ktoré dosiahli s tancom, ich ženú vpred aj pri štúdiu. Naučili sa tvrdo na sebe pracovať, byť zodpovední, aj preto sa všetci hlásia na vysoké školy.
Ivana Akimova berú ako svojho otca. „Bez neho by sme nič nedokázali, naučil nás, že vzdelanie je základom všetkého,“ chváli svojho pedagóga Klaudia Horváthová. Naučil ich nevzdávať sa a bojovať o svoj kúsok šťastia na tomto svete. Väčšina z nich chce na VŠ študovať ekonómiu, niektorí z nich chcú vyskúšať herectvo či teológiu.
Čo chcete študovať po maturite?
Stefan Dunka - „Už skoro desať rokov tancujem a účinkujem v našom súbore Kesaj Tchave. Pre mňa je to obrovská skúsenosť, zažiť si život umelcov. Nie je to ľahké, naopak, je to drina, ale ten výsledok pred publikom sa nedá opísať. Rád by som spojil herectvo a tanec, a preto chcem študovať na VŠMU.“
Manuela Horvátová - „Odmala tancujem v súbore Kesaj Tchave pod vedením pána Ivana Akimova. Pochodili sme veľa krajín, veľa som toho zažila. Myslím si, že dobré ekonomické vzdelanie je základ. Umenie je potom krásna nadstavba.“
Klaudia Horvátová - „Snažíme sa v triede držať pokope, pomáhať si, podporovať sa a motivovať. Naším druhým otcom je pán Ivan Akimov, ktorý nám nič neodpustí, ale vždy pomôže. Naučil nás, že vzdelanie a odhodlanie je základ všetkého v živote. Chcem ísť na ekonomickú univerzitu, lebo ekonómia, a zvlášť v našom prostredí, je veľmi dôležitá.“
Soňa Hangurbadžová - Katolícka univerzita, Ružomberok
Lenka Horváthová - Katolícka univerzita, Ružomberok
Simona Horváthová - Katolícka univerzita, Ružomberok
David Mirga- Katolícka univerzita, Ružomberok
Peter Hangurbadžo - Katolícka univerzita, Ružomberok
Erik Pompa - Ekonomická univerzita, Bratislava
Martina Budzová - Ekonomická univerzita, Bratislava
Tomáš Mirga - Ekonomická univerzita, Bratislava
Mário Horváth - Katolícka univerzita, Ružomberok