Akana me Veľká Lomnica

V Lomnici sme uskutočnili viacero festivalov Akana me. Ten prvý, bol samozrejme pamätný. Zas tu zohral významnú úlohu Dušanov interiér. Strašne pršalo, tak sme sa museli uchýliť všetci ku nemu. Zas nás bolo okolo 40. V izbičke 3 x 3,5 m. 
 
Na dôvažok ešte prišli Ogri z Francúzska, ktorí kvôli tomu prileteli do Bratislavy, a odtiaľ priamo do Lomnice, ku Dušanovi, keď to všetko bolo v plnej paráde. Šok. Paľo Pekarčík spravil z celého podujatia krásne video, a na druhý deň sme pokračovali v Rakúsoch.
 
Akana me 2008:
 
 
O tom, ako dopadol medziosadový festival a o účasti Kesaj čhave na Svetovom festivale menšinových jazykov vo Francúzsku, tento rok venovanému rómčine
Jarmila Vaňová 
| 12. 6. 2008

Kežmarok 12. júna (RPA) Tretí ročník Medziosadového festivalu, ktorý organizovalo Občianske združenie Kežmarský hlas, sa napriek nepriazni počasia vydaril. Pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) to uviedol koordinátor združenia a umelecký vedúci súboru Deti Kesaj (Kesaj čhave) Ivan Akimov.

 

Máme za sebou úspešne zvládnutý festivalový víkend. Počasie nám síce neprialo, ale blato nás neodradilo od našich zámerov. Veď pre Rómov, ktorí v tomto prostredí žijú celý život, sú tieto otrasné podmienky každodennou realitou, informoval Akimov.

Ako ďalej dodal, prvý festivalový deň sa konal vo Veľkej Lomnici v malej chatrči, kde sa zišlo asi 60 ľudí. Ostaní, ktorí na festivale participovali, boli vonku na daždi. V sobotu sa odohral futbalový zápas tiež za výdatného dažďa na futbalovom ihrisku pri osade v Rakúsoch. Domáci nakoniec vyhrali nad Veľkou Lomnicou i nad výberom z celého sveta Francúzmi, Španielmi a Kežmarčanmi.

Zápasy sa niesli v duchu fair play, a dokonca aj lopta, ktorá sa na nejaký čas po kope do publika stratila, sa opäť našla. Poobede nasledoval kultúrny program so súťažou, ktorá bola skôr v olympijskom duchu - hlavné je zúčastniť sa - a všetci účastníci boli za svoje výkony odmenení nejakou maličkosťou. Podujatie to bolo náročné, priamo v teréne, medzi ľuďmi. Mali sme možnosť sa pre dážď presunúť do dediny, do sály, ktorú nám starosta dával k dispozícii, ale tam by sa veľa divákov nezmestilo. Tak sme to napriek počasiu riskli priamo v osade, a nakoniec sa aj nebesia nad nami zľutovali, a slnko sa opäť na východe ukázalo, vysvetľoval s úsmevom Akimov.

Podľa neho je dôležité, že na podujatí sa zúčastnila takmer celá osada. Aj tie najmenšie deti mali možnosť pred svojimi rodičmi a známymi ukázať, aké sú šikovné a čo všetko svojím úsilím dosiahli.

Len muzika Rómov nespasí, ale fakt je, že odkedy majú deti možnosť ukázať sa svetu, samy sa o seba viac starajú, a aj keď prídeme kedykoľvek znenazdajky do osady, tak ich vidíme čistejšie, upravenejšie a nie také špinavé a zanedbané ako predtým. A to už nie je podľa mňa až tak málo, dodáva Akimov.

Táto zmena detí z rómskych osád v okolí Kežmarku stojí umeleckému vedúcemu súboru Kesaj čhave za čas a námahu, ktorú im venuje. A šťastie, ako sám uviedol, ktoré týmto rómskym deťom srší z očí, sa nedá kúpiť za žiadne peniaze.

Budúci týždeň čaká deti zo súboru Kesaj čhave zahraničný zájazd do Francúzska. Výnimočne pôjdeme len na 2 týždne, a nie na mesiac a pol ako inokedy. Ale aj to je dosť, pretože drvivú časť súboru tvoria úplne noví členovia, ktorí ešte nemajú skúsenosti s dlhším odlúčením od svojich blízkych. Prvý týždeň strávime v Alpách v okolí Grenoblu, a potom pobudneme zas v Pyrenejach, kde sme pozvaní na Svetový festival menšinových jazykov, ktorý je tento rok venovaný rómčine, informoval Akimov.

Mimo umeleckého programu budú členovia súboru spolu s jeho vedením intervenovať aj na konferenciách a seminároch venovaných lingvistike a rómskemu jazyku. Súčasťou celého podujatia je aj fotografická výstava zachytávajúca reálie života členov súboru. Súbor má tiež naplánované viaceré výchovné koncerty priamo v školách. Ich nosnou témou je pluralitná a multikultúrna spoločnosť v celoeurópskom kontexte so zreteľom na rómsku menšinu a jej postavenie na Slovensku.

Cestou späť na Slovensko ešte Kesaj čhave vystúpia na festivale Šukar Džives (Pekný deň) v Hradci Králové v Českej republike.

Tak ako aj po iné roky, mladí Rómovia spod Tatier budú niesť na svojich pleciach bremeno reprezentácie nielen seba samých, ale budú aj obrazom toho, čo sa na Slovensku v tejto problematike podarilo.

Tento zájazd je hradený výlučne zo zdrojov, ktoré si súbor svojím účinkovaním získal. Deti kesaj (Kesaj čhave) majú v lete naplánovanú aj účasť na Dňoch ľudí dobrej vôle v Nitre, na festivale EĽRO v Kežmarku, v Žakovciach, na Jánošíkových dňoch v Terchovej a na festivale Sziget v Maďarsku. Majú dohodnuté aj ďalšie termíny na jeseň vo Francúzsku a už dnes vedenie súboru pracuje na príprave zahraničných zájazdov na jar a leto 2009. Toto všetko, ale aj oveľa viac sa dokázalo s obyčajnými deťmi z osád z Východného Slovenska.

Ako na záver dodal Akimov, veľkým zadosťučinením pre deti bolo vystúpenie v STV v rámci Dňa otvorených dverí (DOD): Máme už nemálo televízneho materiálu, ale tieto zábery z DOD sú jednoznačne najlepšie. Veľmi sa z nich teším, je to pre nás zas posun o niečo ďalej. Tiež si myslím, bez prehnanej samoľúbosti, že súbor týmto vystúpením prispel k pozitívnejšiemu vnímaniu Rómov na Slovensku.

 
 
Akana me 2009:
 

Fotogaléria: Lomnica Akana me 1

Fotogaléria: Lomnica Akana me 2