Saint Maixent l´École
XX. RENCONTRES INTERNATIONALES FOLKLORIQUES ENFANTINES XX. Medzinárodné detské folklórne stretnutia
Saint Maixent l´Ecole – R.I.F.E. Festival des Enfants du Monde – 6 au 15. 07. 2007, Festival Detí Sveta
Štvrtok 05/07 – príchod a ubytovanie
piatok 06/07 – školské vystúpenie, Detská diskotéka
sobota 07/07 – sprievod trhom, generálka
SLAVNOSTNE ZAHAJENIE – „20 rokov a všetky zuby“ – 21h
nedeľa 08/07 – Večer pri grile – 20h30
pondelok 09/07 – ODPOLUDNIE HIER, vnútrofestivalový večer
utorok 10/07 – predstavenie, Ile Jourdain, Salle des Fétes
streda 11/07 – poobedňajšie predstavenie, Apéro-concert 19h
štvrtok 12/07 – výlet: Marais Poitevin, Večer „Narodeniny 20 rokov Festivalu!“
piatok 13/07 – Hranie mestom, Lampionóvy sprievod
sobota 14/07 – vystúpenie v Germond Rouvre, Detská diskotéka
nedeľa 15/07 – ZÁVEREĆNÝ GALA PROGRAM „20 rokov a všetky tance!“
pondelok 16/07 - Paris – Koncert v dielni Wroblewských – 16. 07. 2007
Rómovia na Sacres du Floklore
Rómsky súbor Kesaj Tchave, zložený z 25 mladých od 8 do 16 rokov, bol prvý ktorý sa prezentoval včera večer na scéne pre predstavenie zahájenia XXVI Sacres du Folklore.
Po výnimočnom koncerte spred včera v rámci Osláv hudby, zahajujúci koncert XXVI Saxres du folklore sa konal včera večer na námestí Hotel de Ville. Boli to Rómovia zo slovenského súboru „Kesaj Tchave“ ktorí mali tú nebezpečnú česť zahájiť večer. Zložený z 25 mladých, súbor je zastrešený štyrmi inštruktormi.
Veľký úspech pre ich prvé predstavenie ktoré zahájilo večer na ktorom súbory z Cypru, Kuby, Ruska a Tuvy boli tiež uvedené. Musíme akurát poznamenať že dážď poznamenal tento prvý deň, a prinútil organizátorov zrušiť predstavenia naplánované na poobedie na námestí Erlon, ako aj sprievod mestom po radnicu.
G. A.-T. Grégoire Amir-Tahmasseb, 23 jún 2007
Rife: otvorenie sa svetu pre mladých Rómov zo Slovenska
Mladí tanečníci skupiny Deti Kesaj z Kežmarku (Slovensko) sa už druhý krát zúčastňujú na Festivale Detí sveta. Výpoveď ich vedúceho.
2004-2007. Tri roky uplynuli od ich prvého predstavenia na saint-maixentskej scéne. Napriek tomuto odstupu a vývinu festivalu „po stránke organizačnej i realizačnej“, sa zdá že slovenskí Rómovia tu nestratili svoje zázemie. „Tí, ktorí mali to šťastie tu tancovať v r. 2004, neskrývali svoju radosť keď sa dozvedeli že sa sem vrátia“, vysvetľuje Ivan Akimov, ľutujúc že ôsmi z 30 tanečníkov „nemohli prísť (30 hodín cesty), kvôli nedostatku miesta v minibusoch“.
Vedúci skupiny, podčiarkuje že Saint-Maixent je príkladom. Organizátori berú na zreteľ spánok a zotavovaciu dobu mladých umelcov. Poriadajúc vlastné diskotéky a deň hier, tiež umožňujú tanečníkom sa prejaviť inak ako len vo svojich krojoch.
Zdôrazňujúc „rovnocenné obohatenie“ v rámci tohto podujatia, „prinášame a dostávame rovnakým dielom“, spomína okrajom „spontánnosť, autenticitu a improvizovanosť“ cigánskych tancov. „Návrat ku prameňom je divákmi vždy vítaný“, pripomenie Ivan Akimov, spokojný že umelecký výkon, neodmysliteľný bez disciplíny a súhry, ponúka týmto deťom, „pochádzajúcim zo znevýhodneného prostredia, rozkvet“. A citujeme: „V 20004, slovenský televízny kanál im venoval reportáž vo večerných správach v súvislosti s ich tunajšim pobytom“.
Vybraní francúzskym Ministerstvom zahraničných vecí, v rámci trojročného projektu „Rómovia a Kočovníci“, sa mladým tanečníkom z Kežmarku, ktorí sa ukázali na scéne v Prahe a v Paríži, darí plniť ich predsavzatie: „Byť uznaní ako ostatní“. Ivan Akimov ale dúfa že tento sen nebude vratký. „V dospelosti, bezstarostný život vystrieda tvrdšia realita“.
J.L. Simon, Le Courrier de l´Ouest, utorok 10 júla 2007
Malí Rómovia z Kežmarku sa vrátili do RIFE
Na úvodnom gala-večeri, počas osláv na trhu alebo v Kruhu Národov, každé z ich vystúpení má vždy jednoznačný úspech.
V 2004, nechali nezabudnuteľný zážitok. Rómske deti z Východného Slovenska, vedené Ivanom Akimovom, sú hosťami 20-eho výročia združenia. Pre nich, sen pokračoval.
Ak je jedna skupina, na prítomnosti ktorej na Medzinárodných Detských Folklórnych Stretnutiach výnimočne záležalo Márii-Christíne Moinardovej, ktorá pozývala všetky skupiny, tak to sú malí Rómovia zo Slovenska. Ich prvá cesta, v 2004, šťastie a radosť ktorú mali keď objavovali saint-maixentský festival a nadobudnuté zážitky ich sprevádzali počas troch rokov.
Štartujúc z „cigánskej ulice“, v Kežmarku, ktorej sú súčasťou, po tridsiatich hodinách cesty, prišli, dvadsaťdva detí a ich sprievodcovia, medzi ktorými Ivan Akimov, ktorý zastrešuje združenie „Kesaj Čhavé“. (Kesaj ako víla, a Čhavé ako deti). Spovedaný Xavierom Pierrom, konferenciérom RIFE v úvodný gala-večer, Ivan Akimov zhrnul zopár slovami úžitok ich prvej cesty v 2004: „Pre tieto deti, ktoré žijú zo dňa na deň, ktoré nemajú veľa perspektív, RIFE priniesli nádej. Sen pokračoval“.
Bolo to jasné hneď večer návratu domov, v júli 2004, „Boli sme vo večerných správach, v priamom prenose. A nie v čiernej kronike. Bol to začiatok neuveriteľného príbehu“, zveruje Ivan.
Už tri roky malí Rómovia z Kežmarku striedajú festivaly CIOFF a iné. Sú uznávaní, rovnocenní s akýmkoľvek súborom z iných štátov. Odovzdávajúc takto ich hodnoty, ich kultúru, dávajúc do popredia svoju hudbu. „Tú ktorú majú v krvi, ktorá je zpoza humien, z pod Tatier východného Slovenska“. Pravda, kontakt s RIFE je privilegovaný. „Na tieto narodeniny sme boli pozvaní pred rokom, a tento prísľub s ročným predstihom nám umožnil plánovať do budúcnosti. Päť z detí ktoré tu boli v 2004, sa vrátilo. Sú to také malé hviezdy, ale v dobrom slova zmysle“.
Ich život nie je ľahký, a ich školská dochádzka ešte menej. „Chodia do špeciálnych škôl, z dôvodu ich socio-kultúrnej odlišnosti“, hovorí Ivan Akimov. Ešte k tomu, sú postupne vysťahovávaní z ich štvrtí, ktoré sa stali historickými a sú predmetom záujmu realitiek.
„Mladí, ktorí s nami vyrástli sa ocitávajú ďaleko, sú oddelení. Uvedomujú si že už nebudú mať takéto možnosti, ale zostávame v kontakte. Pre nich hudba, to je škola života. A keď prichádzame do cudziny, vzájomná výmena je na rovnocennej úrovni. Dávame a dostávame“.
Ich prvá zástavka v Saint-Maixente vyústila do šťastnej pomoci, ktorá im pomohla rozvíjať ich aktivity. „Stali sme sa laureátmi programu francúzskeho Ministerstva Zahraničných vecí „Rómovia a Kočovníci“ ktorý nám umožňuje, na mieste, byť prítomní pri mládeži a rozvíjať kultúrne a umelecké aktivity“.
„Pre nich, hudba, to je škola života“
Za jeden mesiac, deti z Kežmarku tancovali vo Valentigney (pri Sochaux), odohrali jeden koncert v Prahe, druhý v Paríži na ceste späť a ďalší po návrate domov. „Nadväzujeme kontakty na budúci rok“.
Čo si Ivan Akimov váži v Saint-Maixente, „to je rešpektovanie doby spánku detí. Mladí ľudia nie sú iba posúvaní do popredia, ale ich základné potreby sú rešpektované. Tu je prioritou dieťa“.
V Saint-Maixente sa vyznajú. „Ani si nevšímajú že nehovoria tým istým jazykom. A tak sa mi zdá, že slová ako zábava, diskotéka, sú rovnaké na celom svete“.
RIFE uprednosťujú vzájomné ľudské vzťahy a spoznania. „Je to oveľa väčší záber, ako len obyčajné špacírovanie v kroji na scéne“. A toto sa páči Ivanovi Akimovi a všetkým tým úžasným deťom ktoré ho sprevádzajú.
Noelle Laloy, La Nouvelle République, vendredi 13 juillet 2007
Jeden deň v škole Souvigné pre „Rómov“
Všetci spolu za veľmi bohatým vzájomným obohatením
Včera sa Rómovia zo Slovenska zoznámili s deťmi zo školy v Souvigné. Stretnutie, ktoré sa zrodilo zo spolupráce RIFE v jadre školy s vyučujúcimi.
„Otvorenie ducha, Európe a svetu“ bolo leitmotívom Patricie Breitelovej, riaditeľky, ktorá si získala pedagógov k projektu uskutočniť v triedach štúdium o rôznych národoch pozvaných na RIFE.
V predstihu, prv než sa naprogramoval tento pekný deň medzi dvoma školami, riaditeľka umožnila objaviť najmenším “Rómov a ich kultúru, podnecujúc mnohé otázky. Výraz „manuš“ (po francúzsky róm) silne podnietil kolektívne podvedomie. Naučili sa že sú to deti ako oni, a tiež môžu mať svoje starosti. Spoznali ich spôsob života, ich remeslá a muziku pri počúvaní CD. Ostanté triedy sa zas zamerali na Kamčatku a Bielorusko, a tí starší na Severné Osetínsko a Gruzínsko so svojim písmom. Tí ktorí mali na starosti Slovensko, si pripravili dotazníky pre svojich slovenských hostí“.
Po týchto pekných teoretických výpravách a vydarených zaškoleniach, bola návšteva Rómov obohatená silnými slánostnými zážitkami. Pred 2 rokmi, keď im bola sprievodkyňou, Patricia Breitel nadviazala výnimočné kontakty s týmito začínajúcimi umelcami. Táto skupina, vedená Ivanom Akimovom, dokázala očariť divákov. Tento rok budú opäť prítomní aby vykúzlili čarovné chvíle v priestoroch festivalu.
Ale prvú ukážku ich pravého talentu si ponechali pre školákov. Ivan Akimov sa vyjadril že „na Slovensku sú dve školy, jedna neformálna, ktorá pôvodí z francúzskeho Ministerstva zahraničných vecí a druhá formálna, Rómov a Kočovníkov v Európe“.
Na spestrenie tohto dňa otvoreného svetu, bol piknik pripravený rodičmi detí celej školy ktorý zjednotil hudbou všetky deti.
Le Courrier de l´Ouest, samedi 7 juillet 2007