Hradec Králové

Rómsky festival Šukar Džives, 30.6.2008
 

 

XIV. ročník mezinárodního festivalu
DIVADLO EVROPSKÝCH REGIONŮ

Hradec Králové (21. – 30. června 2008)

 

TISKOVÁ ZPRÁVA č.3

 

Festivalová představení v Draku zaostřují

na současnost

 

Málokterý rok byl v českých divadlech tak plodný na vznik inscenací inspirovaných  problémy a poskrovnu i radostmi současného života jako ten loňský. Letošní výběr hostů divadlem Drak pro mezinárodní festival Divadlo evropských regionů charakterizuje snaha o aktuální výpověď, ať v rámci společenských, sociálních nebo privátních témat.

 

V inscenacích pro dospělé publikum Láska vole (r. J. Frič) a Mužské záležitosti ( r. J. Frič a D. Špinar, divadlo Disk), Česká pornografie ( r. V. Čermáková, Divadelní studio Továrna), Letí  (r. M. Amsler, divadlo Letí) dominuje téma komplikovanosti vztahů v pragmaticky orientované společnosti a až trýznivé pokusy a následná neschopnost tento stav ovlivnit. Skvělá inscenace režijního tandemu SKUTR Mistr a žák pracuje s podobným tématem - prodejností člověka, a jako evropská recyklace asijského divadelní formy je ve svém žánru ojedinělá. Návrat do krajiny dětství evokuje ve své taneční grotesce Baby box soubor Veselé skoky a černý humor jako reakce na  protloukání životními paradoxy je obsahem kabaretu Vícezrnný koláček štěstí ( r. P. Vodička, divadlo Minor). Předsudky k jiným národnostem a mentalitě se zabývá Identita: Náš Islám souboru Feste. Uvedené inscenace patří k tomu nejlepšímu co v minulém roce vzniklo. Ač jsou to díla vesměs komediální, tvůrci nenahlížejí svět růžovými barvami.

 

Podobně je to s inscenacemi pro děti: Magická revue s ptákem Ohnivákem (r. J. Krofta, divadlo Drak), Bártndžus (r. P. Tejnorová, divadlo Alfa), Z knihy džunglí (r. J. Adámek, divadlo Minor), Píseň o ztracených pokladech (r. K. Moberg, divadlo Nie), Neználek ve slunečním městě (r. P. Vodička, divadlo Minor), Mauglí (r. H. Mikolášková, divadlo Polárka) pootvírají dveře do podivného světa dospělých,  kde platí trochu jiné zákony. „Výdobytky“ tohoto světa, jako jsou například reality show, genderová problematika, „boj“ o vlastnictví atd., jsou podrobovány kritice, ovšem dětskou optikou.

 

Inscenace špičkového německého souboru Showcase Beat Le Mot Loupežník Osoblaha spojuje pohádkově laděný příběh se současnými reáliemi a prvky každodenního života, které děti ovládají. Využívá k tomu veškerou dostupnou techniku a efekty. Soubor obdržel za inscenaci cenu Goethe institutu.

 

V inscenacích O Pejskovi a Kočičce (r. J. Krofta, divadlo Drak), Komediantské báchorky (r. F. Huml, divadlo Drak), Píseň o Draku Grubeloku (r. P. Nosálek, divadlo Ateneum), Aucassin a Nicoleta (r. K. Brožek a C. Voisard Theatre L´Illusion), Romeo a Julie (r. V. Marčík, teátr Víti Marčíka), Liška Bystrouška (r. M. Zákostelecký, Babadlo Prešov), Panna z Arku (r. P.Vodička, Naivní divadlo) nacházíme odkazy k současnosti, ačkoliv na prvním místě je vyprávění příběhu nezávislého na době.

 

V návaznosti na mezinárodní festival Divadlo evropských regionů proběhne 30.6 od 15 hod. II. ročník Festivalu romské kultury, jehož je divadlo Drak opět partnerem. V rámci jednodenního festivalu vystoupí hudební skupiny Kesaj Tchave, Čilágos, Roma latin band, divadélko Jesličky s malou inscenací na téma Romové a další.

 

14. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v divadle Drak nabídne  tedy široké spektrum inscenací pro dětského i dospělého diváka, kteří budou mít příležitost vidět inscenace reflektující současnost, i nepatrný únik od ní v pohádkovém světě.