Život bez žobračky
Kultúra
Rómske deti zo slovenských osád manifestovali v Paríži pod Eiffelovou vežou na podporu ľudských práv detí
Jarmila Vaňová
| 16. 12. 2009
Kežmarok/Paríž 16. decembra (RPA) – V piatok 11. decembra 2009 sa na Námestí ľudských práv na Trocadéro v Paríži konala manifestácia na podporu ľudských práv detí. Manifestácia bola iniciovaná slovenskou hudobnou skupinou Kesaj Čhave a bola podporená 12 francúzskymi mimovládnymi organizáciami. Rómsku tlačovú agentúru (RPA) o tom informoval umelecký vedúci súboru Kesaj Čhave Ivan Akimov.
„Cieľom bolo povedať nahlas, že žiadne dieťa nesmie byť diskriminované z dôvodu svojho pôvodu, svojho miesta bydliska, alebo administratívnej situácie svojich rodičov. Chceli sme tým obrátiť pozornosť médií a širokej verejnosti na zložitú situáciu rómskych migrantov, prevažne rumunského pôvodu, sústredených v slumoch v okolí Paríža. Za uplynulý rok sme vyvinuli konštruktívne kontakty s touto populáciou a pri príležitosti našich umeleckých zájazdov sme integrovali ich deti do našich aktivít,“ uviedol Akimov.
Ako ďalej dodal, v lete tohto roka ich dokonca včlenili do svojho súboru počas 10-dňového pobytu v Alpách. „Naďalej chceme pokračovať v tvorivej spolupráci a dokázať, že aj tam, kde je to zdanlivo nemožné, sa dá budovať na základe vzájomného rešpektu a porozumenia,“ konštatoval Akimov.
Kesaj Chave spolu s deťmi z rómskych táborov z okolia Paríža ponúkli pri tejto príležitosti parížskym okoloidúcim, ale aj turistom z celého sveta, ktorých je vždy hojne na tomto vychytenom turistickom mieste pred Eiffelovou vežou, vianočný darček vo forme úryvku zo svojho predstavenia „Rómske Vianoce – Vianoce nádeje“. Zároveň distribuovali trakty poukazujúce na zúfalú situáciu rómskych migrantov v Európe.
Celá udalosť bola monitorovaná francúzskou políciou a prebehla pokojne. Zúčastnilo sa jej približne 70 detí a 150 dospelých.
Manifestácia na Trocadéro bola vyvrcholením dvojtýždňového umeleckého zájazdu Kesaj Čhave do Paríža, počas ktorého účinkovali v rôznych divadlách, kultúrnych domoch a v školách. Zájazd sa začal 29. novembra záverečným koncertom Festivalu asociácie La Cimade, ktorá je poprednou francúzskou mimovládnou organizáciou angažujúcou sa pre migrantov a ako jediná má prístup do zberných táborov, kde poskytuje právnu a inú pomoc utečencom z celého sveta. Počas pobytu rómske deti zo slovenských osád združených v Kesaj Čhave predviedli 16 vystúpení a umeleckých intervencií a tiež desiatku tvorivých dielní priamo v rómskych táboriskách. Domov sa Kesaj Čhave vrátili 13. decembra.
Zoznam mimovládnych organizácií, ktoré demonštráciu podporili: Jeunes Musiciens du Monde – Amença – Coriandre – Parada France – Yepce – La Fnasat-Gens du voyage – Les Amis de Tsuica – CCFD-Terre Solidaire (Comité catholique contre la faim et pour le développement) – Secours Catholique – Nomade in France – Le collectif Romeurope Ile de France – Ver’Kesaj.
aj my, my tiež čakáme Deda Mráza!
dúfame, že ani vy, ani my, nebudeme o žobrote v tomto roku!
Rómske deti zo Slovenska a z okolia Paríža sa zhromaždili aby sa ponúkli v predstavení na námestí Ľudských práv v Paríži.
11 decembra, na námestí Trocadéro, v Paríži, na esplanáde Ľuských práv, sa konala angažovaná umelecká manifestácia vyplývajúca z prítomnosti skupiny Kesaj Tchave ktorá prišla zo Slovenska.
Takto rumunskí rómski migranti z okolia Paríža a slovenskí Rómovia skupiny Kesaj Tchave, zloženej výlučne z detí, sa zhromaždili aby ukázali okoloidúcim alternatívu nátlakom ktorým sú denne vystavení zo strany ne-rómskych populácií. Ponúkli publiku ukážku ich predstavenia „Rómske Vianoce – Vianoce Nádeje“.
Kesaj Tchavé bolo založené Ivanom Akimovom v r. 2000. Súbor zhromažďuje mládež z rómskych osád podtatranského regiónu (Východné Slovensko).
Rómske populácie mali vždy ťažkosti s ich prijatím so svojimi odlišnosťami.
V spoločnosti ktorá je v kríze, ktorá sa čím ďalej tým viac prekarizuje, Rómovia nie sú ušetrení chudobou, a táto prekarizácia len zväčšuje nedorozumenia. V Strednej Európe, sa tieto sociálne napätia konkretizujú v zjavnom vzostupe skupín národných extrémistov ktorí násilne odmietajú tieto rozdiely, ktoré by ale mohli dotvárať bohatstvá našich spoločností. Takéto odmietanie ešte viac oslabuje rómsku populáciu a jej integráciu.
Kesaj Tchave vie ako vyzdvihnúť talenty týchto rómskych detí, a dokazuje že úspech je možný, ale hlavne že nemusí obligátne prejsť formalizmom a štandardizáciou národných zvyklostí aby sa dotknul národnej identity.
Jéremie Joung, december 2009