Marseille 2018

 

- RMTnews International - 

https://www.rmtnewsinternational.com  

 

 

Prechádzajúc cez Marseille, Kesaj Tchavé vznietili Toursky

Posted By Rmt News Int On 26 mai 2018 @ 16 h 38 min In

 

V rámci svojho festivalu „Faites de la Fraternité“ (Oslavujte Súdružnosť), divadlo Toursky hostilo v piatok 25 mája Kesaj Tchave, súbor cigánskych tancov a piesní, ktorého zakladateľ a vedúci, Ivan Akimov, virtuóz v hre na balalajku, je zároveň dirigentom, zbormajstrom a choreografom.

 

Súbor, podporovaný CCFD Terres solidaires, sa skladá z mladých Rómov všetkých vekových katgórií, žijúcich v osadách slovenského východu. Títo mladí umelci (tanečníci, hudobníci, speváci), boli vzatí pod krídla Ivana Akimova, ktorý už 15 rokov, aj so svojou manželkou Helenou, s nimi brázdi Európou, aby sa mohli podeliť o svoju kultúru a o svoje skúsenosti. Zaslúžená odmena pre tieto deti ktoré sa vydali na cestu do školy vďaka odhodlaniu jedného muža. Manželia Akimovi zriadili rómske gymnázium, s dvadsiatkou študentov-maturantov, aby im pomohli v ich skolarizácii. Títo mladí trpia sociálnym vylúčením a žijú v nesmiernej chudobe.

Úcta a rešpekt sú základom „solidárneho“ pôsobenia Ivana, a vystúpenie prezentované v Divadle Toursky je výsledkom dlhodobej práce, založenej na troch fundamentoch : „dôslednosť, rešpekt a radosť zo života“. Ako vodca „svorky“, vedie tance s láskou a s dôslednosťou, štedrosťou a nadšením : ako s úsmevom hovorí, medzi dvomi anekdotami z ciest, „mám ich pod palcom“. Hotová perepúť, s policajtmi ktorí ich obkľúčili v Saintes Marie de la Mer, majúc ich za squatterov, alebo žandári, ktorí si po bežnej cestnej kontrole zabudli svoje dokumenty v ich obrovskom červenom súborovom autobuse.

Je pravda, že všetky deti prítomné tento večer na scéne (je ich dobrá tridsiatka spolu s gitaristom a varhaníkom) pozorne sledovali šéfa, polyinštrumentalistu a polyvalentného, striehnucého na najmenší pohyb tanečníkov, na sebamenší záchvev spevu. Jedným pohľadom, pohybom ruky, vylúdenou ou notou, udáva tón každému. Vydaná energia je pozoruhodná, plná radosti a prekypujúca životaschopnosťou. Medzi čapašmi, hip hopom a telovými perkusiami, chlapci prejavujú obdivuhodný talent, vzájomne sa neustále sledujúc, v neustálom v pohybe.

Berúc dievčatá do náručia, v rytme rýchleho valčíka, mladí ľudia nám rozprávajú svoje príbehy bez slov, svoje obyčaje, tradície, svoju kultúru - cement ich bytia, s momentmi keď presvitá dotyk lásky, keď jeden z chlapcov je „odpudený“ najčarovnejšou z pomedzi dievčat, ku ktorej sa v pomykove vracal, po tom čo ju, v chvíľkovom pomätení opustil kvôli inej. Moment výsostne divadelný a úsmevný, ktorý nám pripomína, že všetci zdieľame tie isté city, že naše rozdiely sú len „spoločenskou pozlátkou“ (vytvorenou spoločnosťou z ktorej sme vzišli so svojou zákonnosťou a regulami ktoré sa menia od jedného kraja k druhému) ktorá zakrýva univerzálnosť našej ľudskosti.

 

Dievčatá, v svojich krojoch so širokými volánmi sa mihajú, vrtia sa, krepčia v rytme perkusií a balalajky, nemajúc ďaleko ku gestikulácii súčasného tanca, niekedy priam s roztopašou. Lebo v tomto predstavení, sa tradičný tanec mieša s tancami „súčasnými“, v choreografii s dômyslenými nádychmi a presekmi, stelesňujúc zvuk nástroja s rozochvenými strunami z glisanda idúc až do crescenda. A speváci vstupujú do tanca alebo tanečníci do spevu, zaliati potom po frenetickej dávke diabolských čapašoch v alternácií ladne nadväzujúcich figúr.

 

Pocit dobrej nálady a radosti zo života plaje v sále, diváci aklamujú mladých Rómov, tlieskajú do rytmu tejto nákazlivej hudby ktorá nemôže nikoho nechať ľahostajným. A publikum, ktoré prišlo početné sa nemýlilo : Kesaj Tchave sa s nami delia o svoje šťastie, bez akýchkoľvek úmyslov, bez filtru. Dôkazom čoho bola veselá finálna choreografická improvizácia : mladí Rómovia z Marseille ktorí prišli na predstavenie boli pozvaní na scénu aby sa podelili o pár chvíľ pod svetlami rámp s členmi súboru.

Amaro dživipen – Notre vie

Par les Kesaj Tchavé

Danse et musique : Števo, Mária, Paľo, Kika, Kristián, Lucia, Rikus, Stáňka, Maroš, Diana, Erik, Iveta, Ezel, Ženika, Domino, Žoana, Tomáš, Zdenka, Gadžoro, Kasandra, Slavo, Buľáš, Kubo, Vladko, Dominik, Adrián, Ľubo.

Arrangements, musique et chorégraphie par Ivan Akimov et Helena Akimova. Costumes : Miroslav Gulyas.

Durée 1h/ Tout public/ En tournée en France jusqu’au 3 juin !

Plus d’infos sur : https://kesaj.blogspot.fr/2018/05/ [1]


 

[1] https://kesaj.blogspot.fr/2018/05/: https://kesaj.blogspot.fr/2018/05/

 

Copyright © La Revue Marseillaise du Théâtre/ RMT News International. All rights reserved.