Výstava na počesť Kesaj Tchave
Renno-angerské občianske združenie Yepce podporuje od r. 2004 slovenskú skupinu Kesaj Tchave. Venuje jej výstavu, ktorá bude sprístupnená od 16 apríla v Českej Republike.
Les Ponts-de-Ca, 9 marec. Skupina členov a priateľov zo združenia Yepce ktoré podporuje Kesaj Tchave : Jenny Brossier a Raphael Joncheray, Pierre Moisan (predseda), Johann le Berre, ilustrátor komixu, et Rodolphe Mélisson, infografista.
Príbeh začína v r. 2004. Desať rokov spolupráce, vzájomných skúseností a zážitkov, viažu Yepce, združenie, a Kesaj Tchave, skupinu (1).
Yepce (Youth´s European Project for Cultural Exchanges), je pôvodne rennanským združením. založeným Johannom le Berrom, bretónskym ilustrátorom, pôsobila v Maine-et-Loire, kde otvorila lokálnu anténu v Ponts-de-Cé.
Kesaj Tchave – po slovensky deti víly – je hudobná skupina, rómskych tancov a spevu, zložená z mladých Rómov z osád východného Slovenska.
« Atypická skupina, ktorá ide vstrieč publiku »
« Skupina, vysvetľuje Johann le Berre, bola založená Ivanom Akimovom, profesionálnym hudobníkom a jeho ženou, Helenou Akimovou, učiteľkou v teréne. Začali pracovať s detvákmi z ulice, používajúc hudbu ako odrazový mostík ku ich integrácii ».
Angevinci, oni určite nezabudli na pasáž Kesaj Tchave na brehoch Mainy. Pozvaní festivalom Accroche-coeurs v 2011, po účinkovaní v Lenin Café v Chalonnes v 2010, z iniciatívy Yepce, formácia zanechala silný dojem. Ako mnohí iní, združenie ktorému predsedá Pierre Moisan bolo dojaté týmto « stretnutím s detvákmi z osád, ktoré len zriedkakedy máme možnosť stretnúť. Je to atypická skupina ktorá ide vstrieč publiku ».
Príbeh medzi Yepce a Kesaj Tchave pokračuje naplno do dnes. Pri príležitosti 50eho výročia družobných vzťahov medzi mestami Rennes a Brno v Českej Republike, združenie uskutočnilo výstavu o skupine. Bude začlenená v rámci festival “Bonjour Brno”, zastrešeným Alliance Francaise.
« Kesaj Tchave, Amaro čačipen » bude sprístupnená od 16 apríla do 6 septembra v Múzeu rómskej kultúry v Brne. Členovia a priatelia renno-angevínskeho združenia sa zúčatnia tejto udalosti priamo na mieste. « Cieľom je, vysvetľuje Johann le Berre, spropagovať skupinu, valorizovať jej skúsenosti, čo to znamená v rámci historie Rómov v Európe ».
Po Brne, by chceli členovia združenia posunúť výstavu aj do ďalších miest, aj do Angers. « Veľmi by sme chceli, podotkýňajú, pozvať Kesaj Tchave ku nám, na rezidenciu ». Z toho by mohli vzniknúť projekty so školami, s deťmi z rôzných štvrtí mesta.
- Yepce, a okolo nej celá sieť priateľov, podporujú Kesaj Tchave rôznymi spôsobmi : propagačné nástroje, organizácia koncertov, od 2011 podpora školského programu pre rómske deti v Kežmarku, na Slovensku...
Práca štyroch rénnansko-anževinských umelcov
Štyria francúzski umelci budú vystavovať svoje diela počas ponúknutej výstavy od 10 apríla do 6 septembra v Brne, v Českej Republike. Medzi nimi aj angevínec, Jean-Michel Delage.
Fotograf predstaví svoju prácu realizovanú v knihe « Kesaj Tchave, zázrak detí víly ». Publikácia, vydaná v r. 2013 vo vydavateľstvách de Juillet, má predslov od hudobníka Titiho Robina e texty Ivana Akimova.
Fotografovia Claude a Marie-José Carret, rennanskí umelci, budú taktiež predstavení, tak ako ilustrácie Johanna le Berra, autora komixu « Bohatsvo Rómov », t.č., v realizačnej fáze. Publikácia ponúka ponorenie do rómskej kultúry skrz každodenný život Kesaj Tchave.
Rodolphe Mélisson, novinár-infografista a priateľ združenia, sa tiež vydá na cestu z Angers, s malou skupinou aby priniesol pomôcky pre gymnázium rómskych detí v Kežmarku.
Gymnázium sa zrodilo z iniciatívy združenia Kežmarský hlas, pod ktorým je zastrešená aj skupina Kesaj Tchave.
Angers, september 2011. Kesaj Tchave na vystúpení v rámci festivalu Accroche-Coeurs.
Komiksy představují, jak žijí romští tanečníci z východu Slovenska
Ukázka z komiksu - Autor fotografie: Muzeum romské kultury
V brněnském Muzeu romské kultury začne 16. dubna výstava komiksů a fotografií z dílny francouzských autorů Kesaj čhave - příběh dětí víly Kesaj.
Hlavní část představuje výstava Bohatství Romů, která shromažďuje úryvky z dokumentárního komiksu,
na němž pracuje Johann La Berre, ilustrátor z francouzského Rennes. Komiks vypráví příběhy dětí z
hudebního a tanečního souboru Kesaj čhave, složeného z dětí a mladých lidí pocházejících z osad na
východním Slovensku.
„Výstava zajímavým způsobem spojuje řadu uměleckých druhů - komiks, hudbu, tanec, fotografii či film
a vytváří most mezi naší republikou, Francií a Slovenskem," říká kurátor Martin Chlup. Součastí výstavního celku je výstava Jeana-Michela Delage Kesaj čhave, zázrak dětí víly Kesaj o zmíněném souboru a Naše cesty za Romy manželů Marie-José a Claudia Carretových. Autoři už třicet let tvoří reportážní fotografie zachycující momenty ze života Romů z celé Evropy.
Na vernisáži vystoupí děti ze zmíněného tanečního souboru Kesaj čhave a předvedou své taneční
a pěvecké umění.